منوهای نصب در پنل مدیریت

مدل شخصيت DISCچيست؟

مدل شخصیت DiSC چیست؟
تست دیسک یا DiSC یکی از تست های شخصیت شناسی است. ارزیابی DiSC که توسط Wiley منتشر شده ، ابزاری غیر قضاوت کننده است که برای بحث در مورد تفاوت های رفتاری افراد استفاده می شود. اگر از DiSC استفاده می کنید ، از شما خواسته می شود مجموعه ای از سؤالات را که گزارش مفصلی درباره شخصیت و رفتار شما ارائه می دهد، تکمیل کنید. همچنین می توانید نکاتی را در رابطه با کار کردن با سایر افراد در سبکهای دیگر دریافت کنید. مدل دیسک یکی از مدل های شخصیت است که روانشناسی شخصیت افراد را مورد تحلیل و بررسی قرار می دهد.

مدل DiSC یک زبان مشترک را ارائه می دهد که افراد می توانند از آنها برای درک بهتر خود و تطبیق رفتار های خود با دیگران استفاده کنند – در یک تیم کاری ، یک رابطه فروش ، یک جایگاه رهبری یا روابط دیگر. تست DiSC یکی از بهترین تست های شخصیت است

علائم، انواع اختلالات شخصیت
نمایه های DiSC به شما و تیم شما کمک می کند تا بتوانید :

• خودشناسی خود را افزایش دهید: چگونه به تضاد ها و درگیری ها پاسخ می دهید ، چه چیزی به شما انگیزه می دهد ، چه عواملی باعث استرس شما می شود و چگونه مشکلات را حل می کنید.

• روابط کاری را با شناخت نیاز های ارتباطی اعضای تیم بهبود ببخشید.

• کار بهتر تیمی را تسهیل کرده و تضاد های سازنده و موثر را بیاموزید.

• مهارت های فروش قوی تری را با شناسایی و پاسخ دادن به سبک های مختلف مشتری ایجاد کنید.

• با درک شرایط و اولویت های کارمندان و اعضای تیم ، مدیریت مؤثرتری داشته باشید.

هنگام ارزیابی DiSC چه اتفاقی می افتد؟
وقتی یک تست نمایه ی DiSC (پروفایل) یا یک کد دسترسی برای ارزیابی آنلاین دریافت می کنید ، به یک پرسشنامه ساده درباره رفتار خودتان پاسخ می دهید. شما یک مقیاس رتبه بندی را مشاهده می کنید – من کاملاً موافقم ، موافقم ، بی طرف و غیره – برای پروفایل هایی مانند DiSC Everything (DiSC جامع) مانند محل کار یا فروش. اگر از DiSC Classic استفاده می کنید ، به یک پرسشنامه اجباری پاسخ می دهید – این کلمه بیشتر من را توصیف می کند ، این یکی به کمترین میزان مرا توضیح می دهد.

شما به عنوان متخصص خودتان در نظر گرفته می شوید. هیچ پاسخ درست یا غلطی وجود ندارد. امتیاز دهی بسته به قالب نمایه ای(پروفایل) که انتخاب می کنید ، بصورت الکترونیکی یا دستی صورت می گیرد. امتیازدهی گزارش پروفایل را ایجاد می کند. شما قادر خواهید بود در مورد سبک رفتاری منحصر به فرد خود ، تمایلات ، نیازها ، محیط زیست ترجیحی و استراتژی های مناسب برای رفتار موثر مطلع شوید. در مورد نقاط قوت و ضعف خود اطلاعات بیشتری کسب خواهید کرد.

همچنین هر نمایه ی گزارش شامل اطلاعاتی در مورد سایر سبک های DiSC است تا به شما کمک کند در مورد دیگران نیز اطلاعات بیشتری کسب کنید. مجریان ممکن است از مقایسه ، گزارش گروهی یا سایر گزارش ها استفاده کنند تا درک بیشتری از تیم ، گروه ، مشتریان یا همکاران خود ارائه دهند. اگر در طی فرایند استخدام یا ارتقاء از ارزیابی DiSC استفاده می کنید ، می توانید از دیدگاه های بدست آمده برای صحبت دقیق تر درباره نقاط قوت خود در طی مصاحبه استفاده کنید. شما می توانید از آن برای تعیین بهترین رویکرد ها برای همکاری با یک مدیر جدید یا تیم جدید استفاده کنید.

ارزیابی شخصیت در روانشناسی
متخصصان روانشناسی از دهه 1930 به سنجش ویژگی های شخصیتی پرداختند. از آن زمان آنها سعی در درک بهتر شخصیت و ایجاد روشی برای سنجش آن داشتند. آنها از پیچیدگی نیرو های تعاملی که مسئولیت هر یک از رفتار ها را بر عهده دارند ، آگاه تر شده اند. ارزیابی DiSC از نظر روش و هدف با ابزار مورد استفاده در محیط های بالینی برای تعیین سلامت عاطفی افراد متفاوت است. DiSC فقط برای کمک به مردم در درک خود و دیگران در محدوده رفتار عادی انسان استفاده می شود.

اکثر روانشناسان شخصیت معتقدند که صفات و موقعیت ها تعاملی هستند. این یکی از دلایلی است که DiSC می تواند بسیار مفید باشد – می توانید یاد بگیرید که پاسخهای خود را بسته به سبک DiSC شخصی که با او صحبت می کنید یا موقعیت خود، تطبیق دهید. به عنوان مثال ، شما به عنوان یک مدیر ، ممکن است تصمیم بگیرید از رفتاری که با آن راحت تر هستید ، استفاده نکنید ، اما در عوض از آن رفتاری استفاده کنید که می دانید برای کل تیم شما موثر تر خواهد بود

DISC مخفف چيست؟ حروف آن به چه معنا هستند؟
سلطه (Dominance)
تاکید فرد بر به دست آوردن نتایج ، نتیجه نهایی و اعتماد است.
رفتار ها :

تصویر بزرگ را می بیند
می تواند رُک باشد
چالش ها را می پذیرد
مستقیم به هدف می رسد

نفوذ (Influence)
فرد بر تأثیرگذاری یا ترغیب دیگران ، گشودگی و روابط تأکید می کند.
رفتار ها:

شور و شوق نشان می دهد
خوشبین است
دوست دارد همکاری کند
دوست ندارد نادیده گرفته شود
ثبات (Steadiness)
فرد بر همکاری ، اخلاص و اعتماد به نفس تأکید می کند
رفتار ها:

دوست ندارد عجله کند
اخلاق آرام
رویکرد آرام
اقدامات حمایتی

وجدان کاری (Conscientiousness)
فرد بر کیفیت و دقت ، تخصص و شایستگی تأکید می کند
رفتار ها:

از استقلال لذت می برد
استدلال عینی
خواهان جزئیات است
از اشتباه کردن می ترسد.

 

2020-12-07

0 پاسخ به "مدل شخصيت DISCچيست؟"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 1 =

مدرسه عالی مدیریت کسب و کار خلاقان مشهد (اینستاگرام)

MBA مشهد | DBA مشهد